Rynek biurowy w Polsce jest w bardzo dobrej kondycji. Nie brakuje na nim rozwiązań pozwalających dopasować powierzchnię biurową do konkretnych potrzeb. Bardzo często w tym obszarze pojawia się kwestia dotycząca biur tradycyjnych i serwisowanych. Która z tych opcji jest lepsza?
Decydując się na wynajęcie biura, firma musi określić swoje oczekiwania względem takiego lokalu. Odnoszą się one m.in. do jego lokalizacji, metrażu, wyposażenia, dostępu do mediów, standardu, opłat etc. To, czy bardziej opłaca się wynająć biuro tradycyjne, czy serwisowane, zależy od wielu czynników, np. liczby zatrudnionych pracowników, skali prowadzonej działalności czy możliwości finansowych.
Biuro serwisowane – dla kogo?
W przeciągu ostatnich lat biura serwisowane zyskały w Polsce mocno na popularności, zwiększając tym samym swój udział w rynku powierzchni biurowych. Polecane są one przede wszystkim małym firmom oraz start-upom, dla których kluczową rolę odgrywają elastyczne warunki najmu i możliwość wynajęcia lokalu na krótszy termin. Dla firm wchodzących na rynek to strzał w dziesiątkę, ponieważ dzięki niższym kosztom wynikającym z prowadzenia biura serwisowanego łatwiej jest rozpocząć działalność i przeprowadzić proces rekrutacji. Gdzie znaleźć takie biuro do wynajęcia? Warszawa Centrum to jedna z najważniejszych w kraju lokalizacji w obszarze nieruchomości komercyjnych.
Kiedy kalkuluje się wynająć biuro tradycyjne?
Przy najmie powierzchni biurowych trzeba mieć na względzie próg rentowności, po którego przekroczeniu wynajem tradycyjnego biura bardziej opłaca się niż wynajem elastycznej powierzchni biurowej. Dla przykładu we wspomnianej już Warszawie próg ten wynosi 4 lata. Tradycyjne biura doskonale sprawdzają się w przypadku m.in. dużych firm działających w branży finansowej, gdzie zachowanie poufności danych ma priorytetowe znaczenie. Podmiotami decydującymi się na tradycyjny wynajem są zwykle korporacje zatrudniające większą liczbę osób oraz mające pokaźny budżet na wynajęcie i utrzymanie siedziby.