Dlaczego warto znać języki obce?

Brak znajomości, przynajmniej jednego języka obcego, stawia nas w pozycji przegranej. Ciężko nam znaleźć pracę, która by nas zadowalała, nie możemy wyjechać do innego kraju bez tłumacza, a nawet we własnym kraju napotykamy bariery, gdy zagadnie nas obcokrajowiec. Osoby, które pokończyły naukę obowiązkową wiele lat temu i nie pamiętają już żadnych języków obcych, stają się z miejsca odrzuceni podczas starania się o pracę, chociażby w markecie lub gastronomii na lepszym stanowisku. Niestety, wszędzie wymagany jest język obcy. Zwłaszcza, iż w Polsce mamy dużo studiujących obcokrajowców oraz pracowników z zagranicy, z którymi trzeba się porozumiewać.

Dlaczego warto znać języki obce w każdym wieku?

Rynek pracy nas nie rozpieszcza. Coraz więcej jest stanowisk, na których wymagany jest dodatkowy język obcy. Gdy zakłady pracy zamykają się, pracownicy stają się bezrobotni i jeżeli mają już wiele lat temu za sobą pozostawioną edukację, znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Muszą się dokształcić, zapisać się do szkoły językowej, przypomnieć sobie języki lub nauczyć się ich od podstaw.

Minęły te czasy, kiedy pracownik mógł być pewien, iż chroni go przed zwolnieniem umowa o pracę na czas nieokreślony. Taką umowę można niestety w każdej chwili rozwiązać. Wystarczą tylko 3 miesiące wypowiedzenia umowy i zostajemy bez środków do życia. Całkiem możliwe, że podniesienie swych kwalifikacji, np. ukończenie kursu językowego, pozwoliłoby nam zachować swój dotychczasowy etat.

Dlatego warto znać języki obce bez względu na swój wiek. Nie zastawiajmy się klauzulą: „jestem już za stary na naukę”, ponieważ pracodawca teraz nie patrzy w naszą metrykę, tylko na stopień naszej przydatności w firmie. Podnoszenie kwalifikacji przynajmniej najpopularniejszym językiem obcym w Polsce, jakim jest angielski to dobry sposób na utrzymanie stanowiska lub znalezienie innej pracy.

Jakie są najpopularniejsze języki obce w Polsce?

Od lat najpopularniejszym językiem w Polsce jest angielski. Język angielski opanował niemalże cały świat biznesowy, nie sposób już poruszać się na rynku międzynarodowym bez tego języka. Nawet niektóre szkoły polskie średnie i wyższe, nastawione na kształcenie uczniów i studentów na pracowników biznesowych, wprowadzają do wykładania przedmiotów język angielski. Trzeba więc stale ćwiczyć ten język, powtarzać go i szlifować na kursach językowych.

Jest wiele kierunków studiów doktoranckich, które również za podstawowy język nauczania przybrały właśnie angielski i kandydaci muszą zdawać egzaminy w tym języku, a nie rodzimym (polskim) oraz w trakcie nauki posługiwać się nim na co dzień. Jeżeli myślimy o studiach, sprawdźmy, w jakim języku będą wykłady i ewentualnie podszkolmy się w szkole językowej, by mieć szansę dostania się na wymarzony kierunek.

Zaraz za językiem angielskim najpopularniejszymi językami obcymi w Polsce są niemiecki i hiszpański. Jednak nie wszyscy wybierają na kursach językowych właśnie te języki. Każdy ma inne upodobania, pasje, więc wybiera taki język w szkole językowej, który będzie dla niego najbardziej pomocny.

Jakie są najbardziej przyszłościowe języki obce?

Skuteczna nauka języków z książki
Źródło: Pixabay.com

Polaków ciągnie do krajów, gdzie mogą dobrze zarobić, zatem wybierają na naukę język lokalny danego państwa, w którym chcą pracować. Są to np. Norwegia, Niemcy, Szwajcaria. Jeżeli nigdzie nie wyjeżdżamy, to i tak nie unikniemy kontaktu z obcokrajowcami. Do Polski napływają pracownicy zza wschodniej granicy, być może będziemy właśnie z nimi pracować.

Zatem najbardziej przyszłościowymi językami obcymi mogą się okazać:

  • norweski,
  • niemiecki,
  • szwajcarski,
  • rosyjski,
  • ukraiński.

Dlatego warto znać języki obce także inne, nie tylko język angielski Poznań, który wciąż jest językiem kluczowym.

Indywidualne i grupowe kursy językowe Poznań

Jeśli lubimy podróżować, a nasze marzenia sięgają do różnych zakątków świata, nie wahajmy się, by poznać wiele języków przynajmniej w formie podstawowej. Szybkie kursy językowe online i nie tylko, organizuje szkoła językowa http://www.alfadirect.pl/ z siedzibą w Poznaniu.

W każdej chwili mogą wyjść na czołówkę zupełnie nowe najbardziej przyszłościowe języki obce, np. chiński lub japoński, arabski itd. Świat wciąż pędzi do przodu, mamy coraz więcej wokół nas obcokrajowców. To wymusza na nas poznawanie coraz to innych języków obcych. Starajmy się za tym nadążyć.

Autor tekstu:
Beata Goździk, nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Autorka książki „Bierz plecak i lecimy”
(dla młodzieży i dorosłych młodych duchem).

Źródła:

  • https://studia.pl/10-najbardziej-przyszlosciowych-jezykow-obcych/
  • https://eskk.pl/blog/najpopularniejsze-jezyki-obce-w-polsce.

 

One Reply to “Dlaczego warto znać języki obce?”

  1. Dzisiejszy rynek jest tak wymagający, że właściwie znając przynajmniej dwa języki do perfekcji możemy oczekiwać pracy z „najwyższej półki”. Bez obcych języków ani rusz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.