Artykuł partnera.
Zawód pedagoga specjalnego jest dosyć znany, ale mało kto wie, że pod tym sformułowaniem kryje się co najmniej kilka specjalizacji, w tym pedagogika korekcyjna, resocjalizacyjna, terapeutyczna oraz rewalidacyjna. W gronie tej ostatni znajduje się tyflopedagogika, surdopedagogika oraz omawiana w tym artykule oligofrenopedagogika. Wokół czego skupiona jest ta dziedzina pedagogiki, co jest jej celem i kto może zostać oligofrenopedagogiem? Zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.
Czym zajmuje się oligofrenopedagog?
Oligofrenopedagogika stanowi dział pedagogiki specjalnej skupiony wokół wychowania i nauczania osób niepełnosprawnych intelektualnie. Nazwa tej dziedziny pochodzi od trzech greckich słów: oligos oznaczającego zmniejszenie, phren czyli umysłu i paidagogike oznaczającej naukę o wychowaniu. Oligofrenopedagog zajmuje się więc pracą z dziećmi i młodzieżą, które posiadają pewien stopień niepełnosprawności intelektualnej. Głównym celem jest oczywiście wszechstronny rozwój ucznia i przystosowanie go do funkcjonowania w społeczeństwie.
Główne obowiązki oligofrenopedagoga
Kształcenie niepełnosprawnych dzieci i młodzieży w celu przywrócenia im maksymalnej sprawności intelektualnej to długotrwały proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji i pewnych cech od osób zajmujących się tą wyjątkową dziedziną pedagogiki. Wśród najważniejszych obowiązków oligofrenopedagoga wyróżnić można prowadzenie zajęć rewalidacyjnych, wskazanie kierunku rewalidacji i wyznaczanie planu dla każdego dziecka, identyfikacja możliwości uczniów, a co za tym idzie metod i form pracy. Oligofrenopedagog zajmuje się również przygotowaniem materiałów dydaktycznych oraz opracowywanie narzędzi pomiaru postępów uczniów. Głównym celem nauczania jest przystosowanie ucznia do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie oraz przygotowanie do wykonywania określonego zawodu.
Jak zdobyć kwalifikacje oligofrenopedagoga? Studia wyższe czy podyplomowe studia pedagogiczne w Lublinie?
Oligofrenopedagog powinien posiadać wiedzę z zakresu psychologii, psychiatrii, socjologii i podstaw medycyny. Aby zdobyć potrzebną wiedzę i kwalifikacje należy ukończyć studia wyższe na kierunku pedagogika specjalna czy pokrewnym. Ale to nie jedyny sposób, ponieważ osoby, które ukończyły inny kierunek studiów mogą skorzystać z możliwości pójścia na podyplomowe studia pedagogiczne w Lublinie, gdzie wybiorą swoją specjalizację.
Warto pamiętać o tym, że wiedza z zakresu pedagogiki specjalnej ciągle się poszerza, a z biegiem czasu specjaliści zyskują coraz więcej możliwości. To powoduje, że zarówno oligofrenopedagog jak i inni pedagodzy powinni stale rozwijać swoją wiedzę i podwyższać kwalifikacje korzystając z kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych.