Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je. Dowiadujemy się, które produkty mają najwięcej witamin lub mikroelementów, uczymy się, jak komponować posiłki. Dużym zainteresowaniem cieszy się także dietetyka. Studia w tym zakresie dają profesjonalną wiedzę i żywieniu. Kto powinien się nimi zainteresować?
Zdrowie na talerzu
Rosnąca świadomość konsumentów cieszy dietetyków. Nie oznacza jednak, że mają mniej pracy. Wręcz przeciwnie. Szybkie tempo życia, stres i przemęczenie sprawiają, że częściej skarżymy się na dolegliwości trawienne. Najczęściej są one efektem niehigienicznego trybu życia i niedbałego podejścia do posiłków. Bywa jednak, że odkrywamy w sobie problem z trawieniem konkretnych produktów, na przykład zawierających gluten lub laktozę. Dla pogłębienia wiadomości o chorobach tego typu przydaje się dietetyka. Studia na tym kierunku uczą, jak rozpoznać konkretne symptomy i co powinno znaleźć się na talerzu po wyeliminowaniu alergenu.
Dietetyka – studia o ciele i duszy
Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że wiele osób szuka porad dietetycznych w sieci. Ich jakość jest dyskusyjna, dlatego sugerowanie się mało rzetelnym artykułem może zaszkodzić. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy poradzimy się fachowca. Dietetyk ma nie tylko wiedzę i doświadczenie. Powinien także odnaleźć w sobie cechy dobrego psychologa. Dzięki temu jest w stanie dowiedzieć się od pacjenta o wiele więcej, niż ten chciałby powiedzieć. Dotyczy to zwłaszcza osób, które borykają się z zaburzeniami żywienia. Ciężko im przyznać nawet przed sobą, że mają problem. Powiedzenie tego specjaliście bywa bardzo trudne a czasem wręcz niemożliwe.
Specjalista od zdrowego życia
Lista zagadnień, jakimi zajmuje się specjalista od żywienia, jest imponująca. To właśnie dlatego tak cenny jest dokument ukończenia wydziału dietetyka. Studia dają rzetelną wiedzę, czego nie oferują weekendowe lub niewiele dłuższe kursy. Najogólniej rzecz ujmując, dietetyk propaguje zdrowe, racjonalne odżywianie oraz przygotowuje jadłospisy dla osób, które wymagają specjalnej diety. Jest skarbnicą wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Pomaga w walce z nadwagą, ustala indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Wskazuje, jakie składniki są wartościowe a których lepiej nie spożywać. Pracując w konkretnej placówce, np. sanatorium, kontroluje jakość produktów. Sprawdza też, w jakich warunkach są przechowywane.
Dietetyk z powołania
Kto najlepiej nadaje się do kierunku dietetyka? Studia powinna podjąć osoba, która lubi się uczyć. Nowinki żywieniowe to coś, na co dietetyk musi być wyczulony przez całe swoje zawodowe życie. Nauka obejmuje wiedzę o żywności, ale także elementy medycyny, psychologii, technologii produkcji. Absolwent studiów o tym kierunku raczej nie powinien się martwić o zatrudnienie. Może działać indywidualnie lub jako pracownik konkretnej instytucji. Coraz częściej dietetyków szukają nawet małe podmioty jak gospodarstwa agroturystyczne. Dzięki ich pomocy są w stanie oferować pełnowartościową dietę dla turystów, którzy borykają się z alergią. Dietetyk, który kocha swoją pracę, zawsze znajdzie zatrudnienie.
Studia z zakresu dietetyki mogą stanowić podstawowe wykształcenie lub też dodatek do dotychczasowego kierunku. Poszerzają wiedzę i kompetencje osób, które chcą pracować z ludźmi i im pomagać.