Jeśli zastanawialiśmy się, jak stać się pełnoprawnym coachem, by pomagać innym wydobyć z siebie drzemiący potencjał, nasze kroki powinny zostać skierowane do uczelni, która oferuje gruntowne przygotowanie do tego zawodu. Bycie trenerem personalnym jest dochodowym przyszłościowym zawodem. Aby jednak stać się mistrzem w dziedzinie filozofii i coachingu, potrzeba nam zaledwie kilku lat nauki, by z nabytą wiedzą, popartą praktykami, wystartować jako trener osobisty, mediator, doradca, broker itp.
Czym są studia na kierunku Doradztwo filozoficzne i coaching?
Nauka opiera się na:
- filozofii praktycznej wykorzystywanej w działaniach rozwojowo pomocowych,
- pogłębianiu samoświadomości,
- poznawaniu sposobów pracy w coachingu.
Czego będziemy się uczyć?
Na studiach na kierunku Doradztwo filozoficzne i coaching wykorzystywana jest wiedza nowoczesna, dostosowana do panującego zapotrzebowania rynku. Nauczymy się:
- odpowiedniej produktywnej komunikacji, która ma za zadanie otwartego umysłu i szczerego wypowiadania swoich myśli, uczuć, postaw itp.
- trafnego rozpoznawania i wybierania określonego działania, dzięki któremu konkretny problem zostanie rozwiązany;
- podchodzenia do problemu z wielu punktów (aspektów);
- umiejętnego wspierania i rozwoju kreatywności osób, którym będziemy w przyszłości pomagać.
Przygotowanie do nowoczesnych zawodów w USOS UŚ w zasięgu ręki
Uniwersytet Śląski w Katowicach, dzięki wykwalifikowanej kadrze nauczycielskiej, jest w stanie przygotować nas w sposób gruntowny do innowacyjnych zawodów, na które jest duże zapotrzebowanie.
Wykłady oraz praktyki na studiach Doradztwo filozoficzne i coaching sprawią, iż doskonale damy sobie radę w takich zawodach jak life coaching, doradca filozoficzno etyczny w przedsiębiorstwie i dla osób prywatnych, rzecznik prasowy, kreator wizerunku, broker informacji, bussines coach, mediator, trener rozwoju osobistego, opiniodawca etyczny i audytor.
USOS UŚ ma założoną stronę: Katalog studiów Doradztwo filozoficzne i coaching, na której dowiemy się m.in. o tym, jakie przedmioty będą brane pod uwagę w czasie rekrutacji kandydatów na studia. Ważne jest też, w jaki sposób punktowane są poszczególne przedmioty z różnych matur (europejska, zagraniczna, międzynarodowa, stara, nowa).
Katalog studiów Doradztwo filozoficzne i coaching informuje nas, iż mamy możliwość podwyższyć sobie ilość punktów, jeżeli startowaliśmy w różnych olimpiadach w trakcie nauki w szkole średniej. Czas trwania studiów I stopnia to 3 lata. Będzie również możliwość studiowania na II stopniu studiów.
Są dwa warianty studiów:
- nieodpłatne,
- odpłatne.
Jak informuje Katalog studiów Doradztwo filozoficzne i coaching, opłata semestralna dla Polaków oraz cudzoziemców, którzy są uprawnieni do nauki nieodpłatnej, nie mają żadnych kosztów. Natomiast kandydaci (polscy i zagraniczni) aplikujący się na studia odpłatne, ponoszą konkretne koszty za każdy semestr.
Jak wyglądają praktyki na studiach Doradztwo filozoficzne i coaching?
Praktyki w USOS UŚ na tym kierunku prowadzone są w małych grupach, dzięki temu każdy uczestnik warsztatów jest w stanie wszystkiego dokładnie się nauczyć pod bacznym okiem prowadzącego zajęcia. Nauczymy się na tych praktykach np. prowadzenia rozmów konsultingowych w obszarze filozofii życia, zjawisk z samej filozofii, literatury i sztuki.
Na warsztatach coachingowych na studiach Doradztwo filozoficzne i coaching będziemy również rozpracowywać metody i techniki za pomocą narzędzi, jakimi coach posługuje się w swojej pracy. Będziemy układać zestaw zajęć i uczyć potencjalnego klienta prawidłowego wykonywania wybranych przez nas ćwiczeń, motywować i monitorować jego postępy. USOS UŚ zadba również o warsztaty medialne (np. w obszarze dziennikarstwa) i interpersonalne (wydobywanie umiejętności, które prowadzą do sukcesu zawodowego lub prywatnego).
W USOS UŚ wytrenujemy twórcze myślenie, wzmocnimy audyt etyczny (wspomaganie kreatywności i zasad etycznych) i poznamy metodykę szkoleń rozwojowych. Staniemy się również doświadczonymi liderami jako eksperci, którzy mają za zadanie wprowadzić do firmy nowych pracowników i przygotować ich do pracy na konkretnym stanowisku.
Autor tekstu:
Beata Goździk – nauczyciel wychowania przedszkolnego,
autorka książki „Bierz plecak i lecimy”.
Źródła:
- https://katalog.us.edu.pl/catalog/program/view?id=8073,
- https://www.otouczelnie.pl/uczelnia_dzial/1813/Doradztwo-filozoficzne-i-coaching,
- https://katalog.us.edu.pl/catalog/program/view?id=2083,
- https://us.edu.pl/.
Myślę, że to bardzo nowoczesny i interesujący kierunek. Znam sporo osób, które zajmują się coachingiem i świetnie sobie radzą.